
A degut ketrecben kell tartani, elsősorban fémből készült, elég sűrű rácsozattal bíró fajtában. Ennek oka, hogy a degu folyamatosan rágcsál, a műanyag ketrecből röpke idő alatt a szabadba rágja magát, míg a nem kellően sűrű rácsok között átgyömöszölve magát hamar eltűnik a lakásban. Márpedig egy szökésben lévő degut elkapni szinte lehetetlen. Nem ideális számára az üveg- vagy plexifalú akvárium, mert a degu szeret mászni. Azonban ha mégis az akvárium a megoldás, akkor annak jól szellőző teteje legyen, amiből sem kiugrani, sem kimászni nem tud, és a berendezés illeszkedjen az állat igényeihez.
Minden ketrechez tartozzon egy fészek (több állat esetén lehet kettő is). Itt fog aludni, pihenni a degu, itt bújik össze társaival, és itt születnek meg a kisdeguk. A kereskedésekben általában fából készült odúk kaphatók, amit a deguk előszeretettel rágcsálnak. Némileg meghosszabbítható az odú élettartalma, ha elegendő rágcsálnivaló fajáték van a ketrecben.
A deguk nagyon szeretik a különböző fajátékokat, kötélhágcsókat, rámpákat, de a bújócsöveket, alagutakat sem hagyják ki. A játékok nagy része házilag is könnyen elkészíthető, vagy az erdőben összegyűjthető. Ahhoz, hogy a degu otthonossá tudja tenni odúját, az alom (forgács vagy egyéb, kisállatok számára alkalmas alom) kívül némi fűre vagy szénára és fadarabokra is szükséges lesz. Ezekből fogja a degu megépíteni a kis halmocskát a bejárat elé.
Az apró rágcsálók igencsak kedvelik a mókuskereket. Képesek akár kilométereket is tekerni benne, sokszor ketten-hárman is egyszerre. Célszerű olyat venni, amelyikben többen is elférnek, és lehetőleg tömör típusú, nem pedig a hörcsögöknél megszokott, fokokból állót. Egy 25-30 cm átmérőjű, 10 cm széles kerékben már kiválóan tudja érezni magát a degu. A méret azért fontos, mert a kis állat szeret futás közben kinyújtózni, és ha már ketten próbálkoznak ezzel egy szűk kerékben, annak könnyen veszekedés lehet a vége. Mivel a degu elég aktív állatka, nem árt a kereket rögzíteni a ketrec oldalához vagy tetejéhez, így még az alapterületből sem foglal el sok helyet.
A homokfürdőzés a degu igen fontos elfoglaltsága. Természetes környezetükben belevizelnek a homokba, majd meghemperegnek benne. Az egy kolóniában élő deguk egy homokosedényt használnak, így szaguk megegyező lesz, erről ismerik fel egymást. De a homokfürdő abban is segít, hogy a felesleges olajat eltávolítsák bundájukból, így tisztán tartják a szőrzetet és a bőrt. Ahhoz, hogy ezt a kényelmes fürdőt biztosítani tudjuk az állatnak, nincs szüksége különleges beruházásra, elég egy egyszerű cserépedény és a kisállat-kereskedésekben kapható, úgynevezett csincsillahomok.
|