Ha nagy, lógó fülű kutyusod van, sokkal könnyebben kaphat el fülgyulladást, mint álló fülű fajtársaik. Ezért különösen nagy figyelmet kell szentelned kutyád tapsi füleire. Vannak kutyafajták, például a bearded collie és a bobtail, akiknek fülükben erős szőrnövekedés figyelhető meg. De a leonbergi és a golden retriever pedig hajlamos váladéktermelésre. Ezeknek a kutyusoknak 14 naponta feltétlenül ellenőrizni kell füleiket, és adott esetben babaolajjal át kell törölgetni.
egy kis érdekesség…
A kutyák hallása jóval érzékenyebb, mint az embereké. Frekvenciatartományok kétszer akkora, mint a miénk. Ezért képesek olyan hangokat is meghallani (például a kutyasípot), amilyeneket mi nem is érzékelünk. Ráadásul a kutyád a hangforrás felé is tudja fordítani a fülét, ezért jobban be tudja tájolni, hogy merről jön a hang, mint mi.
Hallásvizsgálat
Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd kutyád hallását, ne kiabáld túl hangosan a nevét – mert csak kevés kutyatulajdonos tudja garantálni, hogy mindig odajön a kutyája, ha hívja. Csak keress egy halk hangot, ami felkelti a kutyád érdeklődését, így ha azt meghallja, rögtön megtudhatod, hogy mennyire jó a kutyusod hallása. Ennek a hangnak lehet a hangforrása egy hűtő is. Amikor kinyílik a nem túl hangos ajtót, a kutyád biztosan rögtön felfigyel rá, hiszen ott „laknak” a finomabbnál-finomabb virslik és felvágottak, egyeseknél a banán meghámozásánál hallható egészen halk robbantás az a zaj, amely a lakás legtávolabbi zugából is odacsalja (mert például a banán a kedvenc csemegéje). Ha mégsem találsz ilyen teszthangot, te is vezethetsz be egyet: egy műanyag dobozt tölts tele finom jutalomfalatokkal, vagy valami finomsággal, és mindig, amikor kinyitod a dobozt adj a kutyádnak egy jutalomfalatot. Figyeld meg, hogy rövid időn belül a kutyád mindig odajön, amikor meghallja, hogy valaki kinyitja a dobozát. Ha a kutyád nem figyel fel a kedvenc „hangra”, sürgősen fordulj állatorvoshoz!
A füleket másképpen is ellenőrizheted. Csak meg kell szagolnod. :) Az egészséges kutyafülnek egyáltalán nincs szaga, vagy egy csöppnyi kutyaszaga van, ami teljesen normális. Ha erősen savanykás, vagy édeskés szagot érzel, és fekete, vagy barnás lerakódásokat találsz a fülekben, állatorvoshoz kell fordulnod, és ő majd megállapítja, hogy gombás fertőzésről, vagy atkákról legyen is szó.
pár hasznos tanács
- Soha ne turkálj a kutyád fülében fültisztító pálcikával, mert ezzel csak megszilárdítod a lerakódást, agy beljebbre nyomod. A tisztogatáshoz használj babaolajos kendőt, amit az ujjaddal irányíts!
- Ha a kutyád gyakran rázza a fejét, az azért van mert ki akarja lökni a füléből a gombákat vagy az atkákat. Vizsgáld meg, és szükségen esetén vidd el az állatorvoshoz!
- A kutyád szeret úszni? Akkor fontos, hogy utána jól szárítsd meg a fülét. Ha víz megy a fülébe, azt általában kirázza. Ha ferdén tartott fejjel és bizonytalan járással jön ki a vízből akkor víz ment a kutya belső fülébe (itt található az egyensúlyérzék központ). Ilyen esetben azonnal vidd el a kutyát az állatorvoshoz!
|