![http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/bibbancs/uploads/csillogoszemek.png](http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/bibbancs/uploads/csillogoszemek.png)
Kutyák is ugyanúgy kaphatnak kötőhártya-gyulladást a huzattól, vagy könnyezhetnek a megfázástól, mint mi emberek. Kötőhártya-gyulladást kaphat a kutyád, ha túl sokáig dugja ki a fejét a menetben lévő kocsiablakon, vagy esetleg nyitott kabrióban utazik. De kivörösödhet a kötőhártya, ha allergiás a kutyád a fű-pollenekre. Ezért is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a kutyád szemét. Ha kivörösödik a kötőhártyája, és reggelenként sárgás genny van a szem belsejében, fordulj állatorvoshoz! Gyorsan elmúlik a gyulladás a felírt cseppektől, kenőcsöktől. Ha azonban hosszabb ideig tart a kötőhártya-gyulladás, az károsíthatja a szemet. Ellenőrizd rendszeresen a kutyád látását. Elsődlegesen idős korban gyengül meg a látás. Ezt sok kutya kitűnő szaglásával olyan szinten kiegyensúlyozza, hogy lehet a gazdi azonnal észre sem veszi a szemromlást. Van azonban néhány egyszerű látásteszt:
- Kutyusod megtanulta elkapni a szájával a neki szánt falatokat? Ha egyre gyakrabban mellényúl hirtelen, meg kell vizsgáltatni állatorvossal a szemét.
- Húzz fel egy gumikesztyűt, hogy ne hagyj szagnyomot a megfogott tárgyakon. Állj a kutyád mogé és ejts le a földre egy vattapamacsot, úgy, hogy közben ne láthassa a kutya a kezedet. A vattapamacs elég csendesen esik le, ahhoz, hogy ne halja meg kutyád a leérkezését, és a kesztyűnek hála a szagát sem érzi meg. Ha kutyád figyelemmel kíséri a vatta leérkezését, akkor minden rendben van a látásával, ha viszont egyáltalán nem észleli érdemes felkeresni az állatorvos, hogy tisztázzátok az okokat.
Ha rendben van a kutya szeme elég egy puha kendővel kitörölgetni, megtisztítani a szem környékét. Erősen könnyező kutyák esetében ezt rendszeresen meg kell tenni, hogy elkerüljük a könnycsíkok kialakulását a szőrében. |