
A rövid és a lelógó fülű, nagyon mókás tengerimalac külseje igazán jellegzetes. Rövid és erőteljes nyaka alsó részén tekintélyes toka helyezkedik el. Amilyen pici állat, olyan izmos és erős – a csöppnyi test csupa tömörség. Farka nincsen. A végtagok pedig vékonyak és rövidnek tűnnek, de bizony erősek!
Őshazája Dél-Amerika, azon belül leginkább Kelet-Brazília, Chile, Peru, Argentína területe, ahol már az inkák korában is háziállatként tartották, sőt egyes vallási, rituális ceremóniákban is szerepe volt. Neve eléggé megtévesztő, mert egyáltalán nem rokon sem a vaddisznóval, sem a házi sertéssel. És hogy miért tengeri? Valószínűleg azért, mert a tengerentúlról érkezett hozzánk, akárcsak a kukorica, amit magyarul tengeri búzának is hívunk.
A tengerimalacok átlagosan 5-7 évet élnek, de vannak olyan fajták, ahol nem ritka a magasabb életkor sem. Azonban minden háziállat esetében, a hosszú élet titka náluk is a megfelelő tartás.
Tengerimalac báj
A tengerimalac testhossza 25-30 centiméter, súlya 800-1500 gramm; általában a hímek nagyobbak. A tengerimalacok feje a testükhöz képest elég nagy.
Bundájuk a tenyésztésnek köszönhetően hihetetlen változatosságot mutat, nemcsak a szőrszín, de a szőrváltozatok tekintetében is. Vannak rövid, félhosszú és hosszú szőrű malacfajták, sőt, létezik kopasz (skinny) malac is.

Fajtánkénti besorolás azonban a szőrtípus mellett az alaki sajátosságok alapján is történhet. Színei is változatosak lehetnek; az egyesületekbe, klubokba csoportosult tenyésztők által megalkotott fajtaleírások szerint az alábbi tengerimalac-színek léteznek:
- egyszínű: fekete, szépia, lila, kék, csokoládébarna, kávébarna, bézs, vörös, arany, sáfrány, sárga, krém, fehér.
- aguti: aranyaguti, narancsaguti, lazacaguti, szürkeaguti, csokoládéaguti, citromaguti, krémaguti, ezüstaguti, fahéjaguti, bézs-arany argente, kék-arany argente, lila-sáfrány argente, bézs sárfány-argente, lila-fehér argente, kék-fehér argente.
- többszínű: teknőctarka, japán, harántsávos, brindle, holland, himalája, dalmata, márványozott. |