
A tengerimalacoknak nagy helyre van szükségük. Imádnak rohangálni, bár kinézetre talán esetlen benyomást nyújtanak, igen gyorsak és élénkek. Ha nincs lehetőség arra, hogy a gazda gyakran kiengedje az állatot szaladgálni egyet a lakásban, akkor nagy alapterületű ketrecre van szükség. A többi rágcsálóval ellentétben a tengerimalacok a ketrecüket kímélik, nem nagyon szokták megrágcsálni. És mivel nem másznak, nincs szükség nagy belmagasságra sem. A legjobb egy műanyag aljú, fémrácsos ketrec, jó nagy alapterülettel, de házilagosan is készíthető megfelelő szálláshely keményfákból és műanyag lapokból. A berendezések közül a legfontosabb a házikó vagy barlang, ahol a kis állat el tud bújni, tud pihenni, amikor nyugalomra vágyik. Feltétlenül szükséges még egy etetőtál, és egy a rácsra kívülről felszerelhető, önitató berendezés. (Az önitató elengedhetetlen fontosságú, mert ha csak egy tálkában teszel be nekik vizet, volószínűleg felborítják, vagy beleverik a forgácsot] Mivel a tengerimalacok táplálásában elengedhetetlen a széna, így a szénrács is hozzátartozik a ketrec berendezéséhez.
Az aranyhörcsögöknek vagy a deguknak való játékokkal a tengerimalac nem tud mit kezdeni. Számára bőven elég egy búvócső, néhány egyszerűbb, nem túl magas akadály elhelyezése a ketrecben.
Az alom legyen faforgács (természetesen pormentes) vagy pedig macskaalom, esetleg speciális rágcsálóalom. Sokan előszeretettel használnak újságpapírt az alomanyag alá. Mivel a tengerimalacok ketrecében az alom röpke pár nap alatt igen szagos lesz, nem rossz ötlet, hogy újságpapírt mint extra nedvszívó réteget is tegyünk a ketrecbe. A heti két alakalommal történő takarítás ez esetben elengedhetetlen; egyrészt mert igen kellemetlen szagot áraszt a piszkos alom, és az állat sem szereti, másrészt mert az egészségére is ártalmas.
Jó ötlet úgy elhelyezni és elkészíteni a ketrecet, hogy elé egy kis kifutó is épüljön, ahová a malac ki tud menni szaladgálni, amikor mozgásra vágyik. Természetesen ezt a futtatót úgy kell megépíteni, hogy az állatot semmilyen veszély ne fenyegesse. A malacok mindent a szájukba vesznek, hogy megkóstolják, ehető-e. Ez egy elektromos vezeték esetében végzetes lehet!
Nagyon ügyelni kell a lakásban szabadon garázdálkodó malacoknál a szobanövényekre, mert ezek nagy része az állat számára mérgező lehet. Mivel a malac nem tud mászni, célszerű a növényeket magasabbra helyezni.
A tengerimalacok probléma nélkül tarthatók egyedül, ám társaságban számukra is szebb az élet. Csak akkor érdemes különböző nemű állatokat együtt tartani, ha fel vagyunk készülve az igen gyakori párzásra és a kismalacok születésére, hiszen őket később el kell helyezni gazdáknál. Aki nem szeretne rendszeresen bébimalacokkal foglalkozni, tartson együtt két nőstényt vagy két hímet; együttélésük akkor lesz viszonylag problémamentes, ha ezek az állatok együtt nőttek fel. A hímek között előfordulhat hatalmi harc. |