Komikus és elbűvölő látvány a nyuszik pergő gyorsasággal mozgó orra. Nos, ez az orrocska rengeteg szaglósejttel rendelkezik, ami elsősorban a területük jelölése miatt fontos számukra. De nemcsak a szaglásuk, hanem hallásuk és látásuk is kiváló.
A száj és az orr bájosan rezgő bajusz segítségével a nyuszik még teljes sötétben is képesek tájékozódni, és az ízérzékük is kiváló. Ezért nem csoda, hogy sok nyúl bizony igen válogatós az ételek tekintetében. Igen változatos hangokat képesek kiadni. Amikor nagyon izgatottak vagy fájdalom kínozza őket, akkor sírásra vagy kiáltásra hasonlító hangot lehet hallani.
Haragos a nyuszi? Ilyenkor csikorgó, morgó hang hallható a ketrec felől. Amikor pedig támadni készül vélt vagy valós ellenfelére, akkor fúj és morog, vagy sistergő hangot hallat.
MIvel a nyulak intelligens állatok, könnyen taníthatók. Képesek megjegyezni a nevüket, hívásra reagálnak. Gondozójukat megismerik, és örömmel üdvözlik, két lábra állva várják. Láttam már pöttyös labdájával onfeledten focizó nyuszit, sőt olyat is, amelyik gazdáját "kutyamódra" követte a lakásban, és míg az íróasztalnál dolgozott, a nyuszi a lábához gömbölyödve várakozott.
Egy ketrecben több nyúl is tartható együtt, általában jól kijönnek egymással. Persze a nemeke harca több hím állat esetén elkerülhetetlen, ám két nőstény vagy egy hím és egy nőstény együtt tartása nem szokott gondot okozni. Utóbbi esetben a gyakori szaporulat jelenthet csak problémát.
Kutyát vagy macskát semmi esetre sem szabad egyedül hagyni a nyúllal, még ha úgy gondoljuk jól neveltek is. Ha a gazdának csak kis időre is ki kell mennie a szabából, jobb ha a nyulat visszahelyezi a ketrecébe. |