A reggeli fogmosás után jól érzed magadat? Neked is kellemetlen, ha fogkő rakódik fogaidra? És utálsz fogorvoshoz járni? Bizonyára a kutyád is hasonlóképpen fog érezni, miután az állatorvos elvégzi az első fogtisztítást. Megkímélheted ettől, ha időben törődni kezdesz fogazata ápolásával.
Vannak olyan kutyák, amelyek soha életükben nem kell fogkőtől szenvedniük. A tudósok és orvosok szerint ez a nyál összetételétől függ. Örülhetsz, ha kutyád ezek közé tartozik, mert így különösebben nem kell foglalkoznod a fogak ápolásával! Viszont az öreg kutyáknál gyakran rakódik le fogkő a fogakra. Az erős fogkövet az állatorvosnak kell eltávolítania; súlyos esetekben a fogkövet csak altatással lehet eltávolítani. A vastag fogkőrétek képződését úgy előzheted meg a legbiztosabban, ha kölyökkortől kezdve rendszeresen ápolod kutyád fogát.
A rágás élvezete
A vadon élő farkasok a zsákmányaik sok testrészét szétrágják, elsősorban az inakat és a porcokat, fogaikat így tudják tisztán tartani. Az inak úgy hatnak mint a fogsejem, mivel rostosak és rágósak. A porcok ellenben kemények, kalciumot tartalmaznak, és rágás közben fogkefeként tisztítják a fogzománcot.
A kutyaszakboltokban be lehet szerezni rágócsontokat, szárított disznófület, szíárított marhapéniszt (bika-csök), szárított marhafejbőrt a kutyánk számára. Az állat-élelmiszer is kínál mesterségesen előállított speciális fogtisztítókat, melyek rágóka vagy csont alakban kaphatók. Minden ilyen anyagot hosszú ideig rághat a kutyam, miközben tisztul a foga.
Vagy akár a hentesnél kapható csöves borjúcsontot is adhatunk kutyánknak fogtisztítás céljára, leginkább az ízületi porccal együtt - bár ne túl gyakran (havonta 1-2 alkalommal) mert a túl sok csöves csont székrekedést okozhat. Ne etesd a kutyádat csigolyacsonttal és csirkecsonttal, mert könnyen szilánkosra törhet és belső sérüléseket okozhat.
Léteznek műanyag rágókák is. De ilyeneket csak akkor adj a kutyádnak, ha biztos nem tudja lenyelni, mert súlyos károsodásokat okozhat az emésztőrendszerben.
|