Akárcsak az embereknek, a macskáknak is megvan a maguk nyelve a kommunikációra; a "macskanyelv" hangok és különféle mozgdulatok együttese.
Barátságos macskák
Ha a cica örül, amikor meglát, a farka égnek áll, a fülei pedig előre mutatnak. Néha a hátát is domborítja és üdvözlésképpen különös, ciripelős hangot ad ki.
Azok a cicák, akik ismerősök és jóban vannak, egymásnak dörgölősnek, hogy "kicseréljék" a szagukat.
Boldog cicá
A dorombolás rendszerint azt jelzi, hogy a cica nyugodt és elégedett. Amikor teljes kényelemben érzi magát, megfordul, és a hasát mutatja feléd.
Goromba cicák
Ha egy macska ingerült ide-oda mozgatja a farkát, és a füle hátrafelé áll. Ahogy egyre mérgesebb lesz, fújtat és köpköd, fülborzolja a szőrét, hogy nagyobbnak tűnjön, valamint kiereszti a karmait, harcra készen állva. Ilyen hangulatban jobb békén hagyni.
Gyáva cicák
Ha a macskát sarokba szorítja az ellenfele, például egy másik macska vagy egy kutya, megrémül és addig hátrál, amíg csak tud. A fülei a félelem jeleként hátralapulnak. Menekülési utat keresve s szem ide-oda jár, vagy vészjóslóan megemeli a mancsátt, hogy megmutassa a karmait, melyek készek lecsapni, ha az ellenség közelebb jön.
Beszédes macskák
A macskák főként a testbeszédet használják az egymással való kommunikáció során, ám amikor arra kerül sor, hogy a gazdijukkal "beszéljenek", sok macska rájön, hogy a hangját is be kell vetnie. Minden egyes macska saját "miaú változatait használja, mely különbözik hangmagasságban, ritmusokban és erősségben, attól függően, hogy mit akar a gazdájától.
|