
Elegendő hely
A tengerimalacok világának középpontja természetesen a ketrec, amely számukra nemcsak kifutó, hanem maga az otthon is, amelyben jól érezhetik magukat.
A szabadban élő tengerimalacok számára a táplálék megszerzése folyamatos feladat, amely mozgásban és megfelelő kondícióban tartja őket. Házi kedvenccé vált rokonaiknak a ketrecben nincs ilyen gondjuk. A napi betevő falatért nem kell megdolgozniuk, ezért hajlamosak az elhízásra. Ezt a problémát is szem előtt kell tartani, amikor kiválasztjuk a ketreet és kialakítjuk a belső elrendezést.
- A tengerimalacoknak lehetőleg nagy ketrecet készítsünk, vagy vásároljunk. Minél nagyobb hely áll rendelkezésükre, annál szabadabban mozoghatnak.
- A két tengerimalac tartására szolgáló ketrec legkisebb (még megfelelő) mérete: 120 cm hosszú, 80 cm széles, és 45 cm magas.
- A ketrec alja és oldalának alsó része lemezborítású legyen, afölött huzalrácsos. Az oldalsó műanyag lemez magassága ne legyen több 16 cm-nél, hogy az állatok szemmel tarthassák, ami mellettük történik, mégis nyújtson valamilyen védelmet, takarást, így a tengerimalacok nem ijedeznek fölöslegesen, és az almot sem verik ki a ketrecből. A ketrec nem lehet teljesen zárt, mert az nem szellőzik, levegője túlmelegedne, és kellemetlen szag képződne.
- A rács vízszintes huzalokből álljon (vagy azokből is), hgy az állat meg tudjon rajta támaszkodni a két melső lábával. A legjobb a cinkkel vagy a krómmal roszdamentessé tett acéldrót.
- Almozásra a legalkamlasabb a puhafa forgács, 10...15 cm vastag rétegben. Az alom alá esetleg rakhatunk még újságpapírt, vagy kartonpapírt, hogy az is felszívja a nedvességet.
- A tengerimalacok ketrece lehetőleg huzatmentes, világos, 10...15 C hőmérsékletű szobában helyezkedjen el, ahol nincs nagy jövés-menés. A ketrecet nem helyezzük közvetlen napsütésnek, illetve ne helyezzük fűtőtest mellé. Persze, télen lógathatunk a ketrec fölé infralámpát, ami kellemes hőfokon melegíti a malacokat.
- Akármilyen nagy a ketrec, az nem elégítheti ki kedvencünk mozgásigényét, ezért fontos, hogy mindennap kiengedjük egy időre védenceinket, hadd futkározzanak a szabadon. Csak ezzel vehetjük elejét a különböző viselkedési szokások kialakulásának, az elhízásnak.
|